Kojení II. díl – Jak úspěšně rozjet kojení?

Dvě nejdůležitější informace, které si z tohohle článku musíte o kojení odnést:

1. Máma potřebuje podporu okolí

To znamená žádné řeči o nedokonalých bradavkách, malých/velkých prsou, líných dětech, malém toku mléka, „slabém“ mléku, nedostatku mléka a podobně!

Potřebuje plnou důvěru v její mateřské schopnosti, ve schopnost kojit své dítě a důvěru v dítě, že to dokáže.

Vaše prsa jsou ta nejlepší prsa pro vaše dítě. Dokážou mu dát mléko přesně takového složení a přesně v tom množství, jaké dítě potřebuje.

Pokud někdo z okolí (babička, manžel, lékař, …) nedokáže mamince takovou podporu dát, měl by se komentářů na téma kojení zdržet. Psychika je mocná a i zdánlivě nevinná poznámka může nadělat pěknou paseku.

2. Miminko potřebuje maximum kontaktu s mámou – kůže na kůži

A sem patří nejen poporodní bonding, ale veškeré tulení a nošení dítěte v šestinedělí. Pokud to jen trochu jde, ležte celé hodiny a dny nahatí v posteli s miminkem na hrudníku, jakkoliv se to může zdát bláznivé, nebo příliš přitažené za vlasy.

Už po jednom dni nonstop kontaktu skin on skin se vám může spustit mléko proudem a (dosud nepřisávající se) miminko začít předpisově pít. Vaše tělo potřebuje informaci o nutnosti vyrábět mléko – dlouhodobým kontaktem s miminkem mu ji předáte.

Pokud máte obavy z toho, jak to provést v noci, jukněte sem – společného spaní se bát nemusíte.Tímhle bych tenhle článek mohla ukončit, protože de facto nic víc vědět nepotřebujete, ale pro úplnost si povíme ještě něco o technice kojení a o možných problémech, které můžou nastat.

Pozice při kojení

Reflexy u kojení

Přisátí k prsu

Pauza v bradě

Tvar bradavek

Potíže s prsy a bradavkami

Techniku kojení a případné problémy vám pomůže upravit zkušená laktační poradkyně. Určitě neváhejte se na ni obrátit. Naopak pediatr nebo gynekolog vám pravděpodobně moc s kojením nepomůžou – věděli jste, že doktoři se techniku kojení na medicíně standardně neučí? (Znám několik doktorek, které měly s kojením vlastních dětí problémy.) Dle bakalářské práce jedné studentky medicíny jsou dokonce znalosti laické veřejnosti lepší, než odborníků z řad lékařů – tady si to můžete přečíst.

Co můžete udělat vy sama, je zkusit savčí pozici = nechat přisátí na miminku a zvýšit kontakt kůže na kůži s dítětem. Tím nikdy nic nezkazíte ;-)

Realita prvních dní po porodu

Protože tohle se nikde jinde předem nedozvíte, ráda bych vám teď předala zkušenosti z toho, co vás u kojení v prvních dnech po narození dítěte může čekat. Ať víte, do čeho jdete ;-)

TĚSNĚ PO PORODU je super dítě nechat na vašem holém těle (aby se zadaptovalo a vaše tělo dostalo signál k tvorbě mléka). Nechte dítě doplazit se k prsům a pokusit se o samopřisátí. Nelekejte se, pokud se tak nestane ihned! Může to trvat klidně 2 hodiny i déle – v děloze se nalokalo plodové vody a navíc jeho žaludek je zatím velký jako třešeň. Nebojte se, že by trpělo hlady, a nedovolte žádný dokrm.

Pokud se přisaje, pije zatím vysoce kalorické a hodnotné mlezivo. Každá kapička mleziva je cenná. Neřešte, jak dlouho dítě z prsu pije.

Tento stav bude trvat, dokud se vám nespustí mléko, nebo se prsa nenalijou. Jak poznáte NALITÁ PRSA? Výrazně ztěžknou, zvětší se (včetně dvorců) a budete v nich cítit tlak. (To vás může i probudit ze spánku.) Často z nich při zmáčknutí vystříkne mléko. Obě prsa se nemusí nalít ve stejnou chvíli. Pokud budete přikládat dítě často, náhlé nalití prsou nemusí vůbec nastat.

Na oddělení šestinedělí se vás budou ptát, jestli už máte mléko; nenechte se ale vynervovat tím, že ještě třetí nebo čtvrtý den po porodu nebudete mít nalitá prsa. Stále mějte dítě u sebe (ideálně kůže na kůži), i v noci. Nechte dítě se přisát kdykoliv bude chtít a věřte sivěřte dítěti, že se vám rozkojit nakonec povede.

Pokud se v nemocnici nedokážete uvolnit a cítíte tam spíš stres, zvažte odchod na revers – psychika je pro úspěšný start kojení mnohem podstatnější než neustálá kontrola ze strany personálu.

Je velmi pravděpodobné, že dítě v těchto dnech bude ubývat na váze, ale dokud nedojde k poklesu váhy o více než 10 %, jedná se o normální stav a dokrm si vnutit nenechte.

Dokud nemáte spuštěné mléko, je vážení před a po kojení totální nesmysl, odmítněte ho. Mlezivo je sice kalorické, ale nezvážitelné.

Co vás čeká spolu s nalitím prsou? Může to pro vás být nepříjemné. Můžete vypadat jak po nevydařené plastice prsou – prsa můžou být tvrdá jako kámen, horkáhranatá (jak se zvýrazní mléčné žlázy).

Ideální je v takovou chvíli dítě hned nakojit – pokud bude mít zájem. Kojením se vám velmi uleví. Pokud budete často kojit, prsa se vám nalévat přestanou. Pak nebudete mít ani problém s přílišným tokem mléka. Tvorba mléka se zoptimalizuje.

Pokud je dítě zdatný savec, zvládne i takto kamenná prsa (a dvorce). Většinou je ale třeba mu trochu pomoci odstříkáním mléka před kojením. Dvorce trochu změknou a dítě se lépe přisaje. Pokud je pro něj proud mléka příliš velký, zkuste savčí pozici, v ní hraje gravitace pro vás.

Pokud ani po kojení nepříjemné pocity nezmizí, ještě trochu mléka odstříkejte – do úlevy. Nebo si dejte studenou sprchu na prsa, chlad vám uleví. Naopak pokud potřebujete tok mléka spíš zvýšit, prsa před kojením nahřejte teplou sprchou.

Teplou sprchu a MASÁŽ PRSOU můžete provádět i před spuštěním – teplo tvorbu a spouštění mléka podporuje. Jak na masáž? Mně se nejvíce osvědčilo kolíbavé stiskávání prsou směrem k dvorci, postupně po celém obvodu prsa. Masáž provádějte bez podprsenky.

Existují ale i jiné způsoby masáží. Nakonec masáže je vhodné prsa v předklonu jemně vyklepat.

Vážit či nevážit?

Pokud si nebudete jisté s tím, jestli dítě není hladové, sledujte jeho vylučování, ne váhu. Moč by měla být světlá, měla by se objevovat smolka, což je první stolice. Je černá a velmi lepkavá – jde o natrávenou plodovou vodu. Postupně se bude měnit z černé na zelenou až ke žluté, žlutobílé, připomínající míchaná vajíčka. Ale to už budete pravděpodobně doma ;-)

Kdy tedy vážit? V porodnici určitě alespoň 1x denně. Jejich předpisy po vás budou chtít vážení i před a po každém kojení, ale nikdo vás k tomu nemůže donutit.

Takže jak z toho ven, když chcete mít klid a nechcete se zbytečně hádat? Doporučuju v noci určitě nevážit. Zbytečně se tím příliš probudíte (musíte si rozsvítit a vstát z postele) a dítěti se to stopro nebude líbit (chce se kojit teď hned, a ne až za pět minut).

Přes den můžete pár kontrolních vážení udělat, ať máte představu, kolik tak váha ukáže rozdíl. Pokud bude rozdíl před a po rozumný, klidně ho pak opisujte i do dalších políček tabulky ;-) (Ale ne že mě naprášíte personálu!)

Pokud bude přírůstek zanedbatelný, nebo nulový, vykašlete se zatím na celé vážení. Dejte si víc času, hoďte se do klidu, zvyšte kontakt s dítětem skin on skin a zkuste vážit zase až další den.

Pokud denní vážení ukáže nárůst váhy, zdá se mi vážení před a po každém kojení zbytečné. Podstatné je, že dítě přibírá, ne? Je pupen, kolik přesně to bylo při kterém kojení. (Někdy má dítě jen žízeň, tak pije méně, někdy má hlad, tak pije hodně a někdy chce jen cítit vaši blízkost, tak jen dudlá.)

Pokud nemáte odvahu se předpisům nemocnice vzepřít, doporučuju odchod domů. Tam se vám uleví a kojení se rozjede snáze. Pokud vás budou strašit tím, že dítě ještě nepřibírá, takže vám nedoporučují odejít, ujistěte je, že povoláte laktační poradkyni, a že to spolu zvládnete. (A opravdu jí zavolejte a domluvte se na návštěvě.)

Dokrm až jako poslední možnost

Pokud klesne váha dítěte o více než 10 % nebo dítě přestane vylučovat nebo bude jeho moč tmavá, je na čase zavést dokrm – ideálně vaše vlastní odsáté mléko (porodnice mají kvalitní elektrické odsávačky), případně mléko z mléčné banky. Poslední volbou je umělé mléko.

Všechny varianty dokrmu podávejte určitě jinak než láhví (kádinkou, cévkou, lžičkou, stříkačkou nebo suplementorem).

I když je nutný dokrm, kojení je stále zásadní – i kdyby mělo probíhat „nasucho“! Dokrm má řešit jen akutní nedostatek výživy pro dítě, po zlepšení situace se má maminka vrátit k plnému kojení.

Možné komplikace kojení v porodnici

Pokud bude vaše dítě spavé (třeba kvůli žloutence, která je naprosto normální), zkuste kojit v savčí pozici – dítě je v ní v lehce vzpřímené pozici a to ho udržuje déle bdělé.

Pokud dítě trápí prdíky (přitahuje nožičky k bříšku a pláče pláčem znějícím eeeiviz video), zkuste zvýšit kontakt s vaším nahým tělem a savčí pozici. Vaše teplo mu bude dělat dobře a vaše dýchání mu bude jemně masírovat bříško. Ještě takový poznatek – pomáhá i nahřívání beder.

Pokud vám děťátko v postýlce pláče i po nakojení, zřejmě chce být s vámi ;-) Umožněte mu to, co nejvíce toho budete schopné (já si beru s sebou do porodnice elastický šátek, abych mohla mít novouška u sebe i třeba při jídle).

Pokud se dítě u kojení divně vrtí, možná potřebuje čůrat/kakat. Jakkoliv vám to zní bláznivě, zkuste jej rozbalit z plínky a nechte ho vyčůrat (například do umyvadla). Třeba tak rozjedete bezplenkovku úplně přirozeně ;-)

Co ještě se vám hodí vědět o kojení?

  • Kloboučky na prsa vám s lepším kojením nepomůžou. Brání přenosu informací z pusinky děťátka na vaše dvorce. Vaše tělo tak dostává omezené informace o tom, jaké mléko zrovna vaše dítě potřebuje.

Bohužel je v porodnicích rozdávají jak na běžícím pásu. Zkuste se bez nich obejít, případně je odbourat co nejdříve.

  • Láhve a dudlíky mohou kazit techniku kojení. Vyhýbejte se jim, minimálně po celé šestinedělí, ideálně úplně.
  • Neomezujte dobu kojení – v porodnici vám řeknou asi něco jiného, ale vy věřte svému dítěti a nechte ho sát tak dlouho, jak bude chtít (a vám to bude příjemné – zpočátku jsou bradavky citlivější).
  • Nekojte podle časového harmonogramu. Nechte četnost a intervaly mezi kojením na dítěti. Pokud ho máte u sebe, najde si prso samo. Pokud ho máte v postýlce, ozve se pláčem, znějícím neéh (viz video) – ovšem lépe je dítě nakrmit ještě před tím, než začne plakat. Signálem hladu je hledání bradavky – otáčení hlavy, otevírání pusinky a cucání si ručiček.
  • Přílišný tok mléka se upravuje odstříkáním a savčí polohou; nedostatečný tok mléka se upravuje nahřátím prsou před kojením a stlačováním prsu (co nejblíže k hrudníku) během kojení.
  • Pokud vám dítě během kojení pospává, snížil se tok mléka, stlačením prsu ho zas navýšíte. Pokud už nebude chtít pít, prsu se pustí.
  • Zpočátku prsa střídejte, abyste podpořila tvorbu mléka v obou prsou – když se dítě pustí jednoho prsu, nabídněte i druhý. Pokud se u prsou kojí jen krátce, můžete střídat i vícekrát – mléko se tvoří stále, prázdná prsa budete mít až po odstavení ;-)
  • Přibývání dítěte v prvních měsících je třeba vztahovat k jeho nejnižší váze (ne té porodní, což někteří pediatři dělají). Dále je třeba sledovat i délku těla, obvod hlavy a především vylučování. Váhová křivka kojeného dítěte je skoková, u dětí na umělém mléku je plynulá.
  • Noční kojení je pro tvorbu mléka klíčové – v noci je vyšší hladina hormonu prolaktinu.
  • Počet promočených plen / vyčůrání do kýblíku při bezplenkovce by měl být 6-8 za 24 hodin. Pak vám kojenec prospívá.
  • Večerní bojkot kojení může být zapříčiněn malým tokem mléka. Je dobré prsa před kojením masírovat a používat stlačení prsu při kojení.
  • Při bolestivých bradavkách (z jakéhokoliv důvodu) je dobrá savčí pozice – trochu více se položit, abyste se nad dítě nenakláněla.
  • I nenutrivní sání (dudlání) je důležité. Moc se to neví, ale kojení trvající hodinu je naprosto v pořádku.

Existuje přední a zadní mléko?

Přední a zadní mléko je tak trochu mýtus. Ve skutečnosti se v prsou tvoří jen jeden druh mléka – tučné („zadní“). Ale čím déle v prsu mléko zůstává, tím více se odtučňuje – tuk ulpívá na stěnách prsní žlázy.

Představte si mléko a jeho tučnost jako teplou vodu v kohoutku – když pustíte teplou vodu, neteče hned teplá, ale nejprve studená (to je to mléko, které přišlo o svou tučnost). Plynule se ale teplota vody zvyšuje (stejně tak se v průběhu kojení zvyšuje tučnost mléka).

Co se stane, když budete pouštět vodu po dlouhých intervalech? Poteče zpočátku vždy studená (stejně tak pokud budete kojit v dlouhých intervalech, bude vaše mléko nejprve méně tučné). Bude třeba delšího času, než poteče teplá voda (poteče tučnější mléko).

Pokud ale budete pouštět vodu v krátkých intervalech, poteče hned teplá, nebo alespoň vlažná (stejně tak pokud budete kojit brzy za sebou, poteče z prsu mléko tučné, nebo ne úplně zbavené tuku).

(Barbora Tomalová – Belandy – dítě pod lupou)

Co z toho vyplývá? Dvě věci:

  1. Pokud kojíte v dlouhých intervalech, neberte dítěti prs dříve, než se samo pustí, aby z něj stačilo získat i to tučné mléko.
  2. Pokud kojíte v krátkých intervalech, může kojení trvat kratší dobu, protože se dítě tučným mlékem dříve zasytí.

Jak si to všechno zapamatovat? Jak rozlišit, co už je dlouhý interval a co ještě krátký interval? Co je krátká a co dlouhá doba kojení? Tohle vůbec řešit nemusíte, pokud kojení necháte v režii dítěte a nebudete mu do toho zasahovat ;-) Ono moc dobře ví, co potřebuje. A vaše prsa mu to jsou schopna dát. Opravdu.

A to nejdůležitější na závěr

Přílišné zaměřování se na techniku kojení zaměstnává rozumovou část mozku. Ke kojení je ale třeba především spouštění oxytocinu a prolaktinu – aktivace primitivnějších částí mozku. Například vnímáním kontaktu kůže na kůži.

Takže se vracím na začátek článku – s těmito dvěma zásadami (podpora maminkymaximum kontaktu skin on skin) zvládnete všechny potíže ;-) Věřte svému dítěti!

Držím vám palce :-)

Použité zdroje: prirozenekojeni.cz, kojeni.cz, mamila.sk, mamincinanaruc.cz, Belandy – Dítě pod lupou, série článků „Nekojím… aneb maminky pomáhají poučit se z vlastních chyb“ na webu mamain (už nefunguje).

Příběh maminky, která se spolehla na to, že „kojení je jednoduché, přirozené a půjde to samo“. Dnes říká, že by si „rozhodně zjistila informace dopředu“. Snad vám je tento článek dal. Další informace pro prvomaminky se dozvíte v Manuálu prvorodičky.

Obrázek savčí pozice a anime girl: LiliDraw

První díl série Kojení najdete zde.
Třetí díl série Kojení: Pomóc – bojkot! máte zde.
Čtvrtý díl série Kojení: Odstavení dítěte najdete zde.
Pátý díl série – Kojení v těhotenství a tandemové kojení je zde.

STAY COOL, ACT WARMLY!

Lucie Machutová

Lucie Machutová

"Jsem zažraná máma tří prťavých gentlemanů (profesí architektka a taky hrdá žena svého muže). Ukazuju moderním mámám a tátům jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství."
Vyhmátla jsem pointy alternativních směrů výchovy a srozumitelně je předávám rodičům >>

Miminko teprve čekáte? Tak to se vám šikne Manuál prvorodičky >>
Ať vás mateřství nezaskočí ;-)

Podobné články

Komentáře

2 komentářů

  1. Petra

    Díky moc za super tipy! Jen v savci pozici se taky rozbrečel a chtěl šermovat a cucat pesticky, nakonec se u prsa svalil na bok, přidržovala jsem ho a ruka mi pomalu tuhla

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Savčí pozice má několik variant – chce to zkoušet, co přesně miminku bude vyhovovat. :-) Doporučuju lokty vypodložit polštářky – vždycky když se miminko přisaje, upravit si polohu tak, aby byla pohodlná. To vychytáte, držím moc palce! ♥

      Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články:

Kategorie

Tápete v některých pojmech?

Jukněte do TAHÁKU (nejen pro) ZAŽRANÉ MÁMY – zdarma v něm vysvětluju spoustu výrazů kolem výchovy a kontaktního rodičovství:

Přidejte se k nám!

Pokud si o tématech tohohle blogu chcete nerušeně popovídat se stejně naladěnými rodiči, vstupte do uzavřené skupiny STAY COOL, ACT WARMLY ♥

skupina STAY COOL, ACT WARMLY

Ještě víc najdete na Facebooku:

Můj Instagram: