Je vám sympatický zero waste trend? Děsíte se miminkovského „bezdůvodného“ pláče? Chcete zažít napojení na své dítě už od narození? Nechcete řešit opruzeniny miminka? Rádi byste předešli miminkovským prdíkům?
Máte alespoň jedno ANO? Pak je pro vás bezplenkovka to pravé! ;-)
Jak jsme začali my
Nikdy jsem si nemyslela, že zrovna my s mužem budeme nadšeně provozovat něco tak alternativního, okrajového a, na první pohled i dóst ezotericky působícího, jako je bezplenková komunikační metoda (bezplenkovka).
Přišli jsme k ní vlastně jako slepý k houslím – v plánu jsem měla jen umožnit dítěti vyčůrat se po každém spaní. Ale šlo nám to tak dobře, že jsme jeden čas odchytávali veškeré kakání (a že ho v kojeneckém věku je!) a 90 % čůrání našeho prvorozeného chlapečka.
Už ve třech týdnech jeho života nám dával konkrétní signály (viz foto), když se mu chtělo čůrat. A vydržel se nepočůrat, než jsme ho vybalili a naštelovali nad kyblík.
A když víte, že se vašemu dítěti chce čůrat, máte možnost ho nechat vyčůrat mimo plenu a zároveň víte, že když to neuděláte, bude se rozčilovat – vybodnete se na to, nebo mu to umožníte?
Když vidíte, jak se nad kyblíkem vždycky skvěle vyprdí, motivuje vás to pokračovat v tom dál.
Bezplenkovku oceníte už od prvních dnů – taková smolka rozmatlaná po celém zadečku novorozence je fakt chuťovka (u holčiček obzvlášť). Děsně lepí a jenom vodou se umýt nedá. Když se vám podaří ji odchytit mimo plenu, tahle hegeš práce vás mine ;-)
Už se vám stalo, že se vám čerstvě rozbalené dítko počůralo na přebalováku? Nebo vám pravidelně čůrá do čisté pleny hned po přebalení? Nedivte se – děti prostě rády čůrají mimo pleny. Tak jim to zkuste umožnit, uleví se vám oběma ;-)
Kroutí se vám miminko z nenadání u kojení a pouští se prsu? Pravděpodobně se mu chce čůrat/kakat. Frajerky zvládnou kojit a u toho mít pod dítětem misku na čůrání. Pokud nemáte pomocníka, nebo pár rukou navíc, prostě kojení na vteřinku přerušte a pak zas pokračujte – děláte to v zájmu dítěte, bránit se nebude.
Jestli vám to celý furt přijde jako velký sci-fi, mám pro vás pět způsobů, jak se bezplenkovka dá pojmout – vyberte si ten, který je vaší povaze nejblíž.
Způsoby bezplenkování
- Časování – Vhodné pro logické, systematické typy rodičů. Dávejte dítko vyčůrat po probuzení, po kojení, při každém převlékání, před cestou ven, po příchodu domů. Plus třeba každou hodinu dvě – jak vypozorujete, že dítě často čůrá.
Tatínkové si rádi zapisují časy, kdy dítě vylučovalo, a z nasbíraných dat pak určují v další dny, kdy dítě dát vyčůrat. Není to stoprocentně spolehlivý, ale každá ušetřená plena se počítá ;-)
- Sledování signálů dítěte – Super pro rodiče, kteří z dítěte nespustí oči a kochají se rádi jeho ksichtíkem :-) Pokud nějaký signál, že se dítěti chce čůrat, vypozorujete, máte vyhráno. Pokud dítě žádné speciální výrazy v obličeji nemá, sledujte projevy celého jeho těla. Může být najednou napjaté, natahovat nožičky, upřeně se dívat, přestat se hýbat, začít se zběsile mlít,… Každé dítě je unikát, sledujte to své a něco objevíte. Nedivte se, pokud se signály budou časem měnit nebo v určité období vymizí úplně.
- Sledování nálady dítěte – Vyhovuje rodičům, kteří jsou empatičtí a snadno se do potřeb dítěte vcítí. Pokud dítko náhle změní náladu ze spokojené na vrtící se, něco se mu zkrátka nelíbí a může to být právě plný močový měchýř. Pláč při všeobecné nespokojenosti zní „he-eh“ (viz 2:19 minuta videa):
Můžete se dítěte zeptat, jestli chce čůrat/kakat. Neklepejte si na čelo – pokud jste vnímaví, dítě vám odpoví (zabrouká, zamává ručičkami, usměje se, natáhne k vám ruce,…). To že by vám nerozumělo, toho se fakt nebojte – ověřeno mnoha maminkami Nevýchovy, že nám děti rozumí už od narození. (Jen vám třeba neodpoví takovým způsobem, jaký si vy představujete.)
- Intuice – Vhodné pro bytosti vyšších tříd, do kterých se neřadím, ale taky se nám kolikrát už povedlo „prostě vědět, že se mu chce“. Pokud máte pocit, že dítko čůrat potřebuje, zkuste ho nad nočník dát. Každé úspěšné vyslechnutí intuice vám ji posiluje. Super na tomhle způsobu je, že funguje i na dálku, i když dítě nevidíte. „Stačí“ se na něj napojit a dál to jde samo.
Pozor na trvání na tom, že dáte dítě vyčůrat, protože vy cítíte, že se mu chce, ale ono se přitom brání. Cílem bezplenkovky má být spokojené dítě, ne 100% úspěšnost! Neprosazujte to na sílu.
- Kombinace všeho předešlého – Asi nejčastější způsob praktikování. Vyberte si, co vám kdy vyhovuje víc a netlačte moc na pilu. Udělejte si to hlavně příjemné pro vás všechny.
Při společném spaní nebo nošení v šátku se vám bude dobře reagovat na projevy těla dítěte (naši kluci bouchali v noci do matrace rukou, když se jim chtělo čůrat). Během procházky s kočárkem se zas uplatní signály pomocí grimas. Časování se dá obzvláště po probuzení aplikovat vždycky. A trénovat intuici neuškodí nikomu ;-)
Ve všem vám může pomoci čůrací a kakací zvuk. To je něco, co řeknete vždycky, když vaše dítě čůrá/kaká – ať už do kyblíku nebo do pleny. Dítko si na to brzo zvykne a později mu to pomůže se rychleji uvolnit a vykonat potřebu.
My používali „číí“ a „e-e-e“. Jaký zvuk zvolíte, je v podstatě jedno, jen pozor, ať to nezní stejně jako vaše tišící chlácholení (třeba pššš) – ať se vám dítko nevyčůrá nevhod ;-)
Ještě jednou bych ráda zdůraznila jednu zásadní věc:
Cílem je spokojené dítě, ne dítě bez plen!
Spolkněte své ego, a když se vám dítě u trůnění na kyblíku brání, netrvejte na svém, i když je možné, že se vzápětí do plíny počůrá. Nezprotivte mu to ;-)
Pokud si stále nedovedete prakticky představit, jak začít, přečtěte si tenhle můj navazující článek ;-) V bezpečí uzavřené skupiny STAY COOL, ACT WARMLY ♥ jsme probírali dotazy kolem bezplenkovky. Tak jestli taky nějaký máte, přidejte se k nám ;-) Můžete se obrátit i rovnou na mě na konzultacích. V blízké budoucnosti pro vás chystám i tahák s bezplenkovou výbavou – se vším, co by se vám mohlo při bezplenkování hodit a co vám to hodně zjednoduší. Stay tuned :-)
Bezplenkovku počítám k jedné z nejlepších věcí,na které jsem v průběhu své rodičovské kariéry narazila. S prvním je na to víc času, u dalších zase člověk lépe odhaduje, jak na to. I kdyby nic jiného, tak za pokus to stojí.
Přesně!
My vlastně díky bezplenkovce objevili kontaktní rodičovství…