Kojení V. díl – Kojení v těhotenství a tandemové kojení

autor: | 9. 3. 2019 | Kojení | 12 komentáře(ů)

Kojení v těhotenství nebo kojení dvou různě starých dětí pořád vyvolává v lidech úžas. A přitom je to tak přirozený…

Obavy

Hned na začátku si vyvrátíme mýty, ať se můžeme věnovat užitečnějším informacím:

Kojení v těhotenství a riziko pro nenarozené dítě

Oxytocin vyplavovaný při kojení způsobuje stahy dělohy silné asi jako při orgasmu. Pokud je tělo těhotné ženy právě připravené k porodu, může ho to spustit. Jinak fakt ne. Jenom v případě akutního rizika potratu (určí lékař) se doporučuje kojení zvážit.

Kojení v těhotenství a výživa pro nenarozené dítě

Ženské tělo je chytře na tyhle situace vybavené – první dostane živiny vyvíjející se plod, potom kojené dítě a matka bere, co zbude. Takže se o své mimi v bříšku fakt bát nemusíte. Hlídejte si dostatečnou pestrost stravy – jde o vaše zdraví!

Kojení nebývá problém ani při extrémně častém zvracení (zažila jsem, věřte mi).

Tandemové kojení a špatné složení mléka?

Složení mléka se primárně přizpůsobuje mladšímu dítěti. Staršímu ale to „jiné“ mléko neuškodí, nemusíte se bát. Jen mu možná bude chutnat jinak.

Kojení v těhotenství

Co vás může potkat?

Většina maminek si stěžuje v 1. trimestru na citlivost bradavek, některé na bolest při kojení. Taky bývá kojení pro těhotnou psychicky náročné – může se objevit až averze vůči staršímu dítěti. Na vině jsou hormony.

Mléka může být přechodně míň (cca od 3. měsíce) nebo může dočasně dojít. Pak je možné kojení na sucho (pokud to mamince nevadí a dítě o to má zájem). Často dochází i k odstavení dítěte (nejčastěji kolem 5. měsíce). Tohle odstavení nemusí být konečné, není výjimkou, že se dítě začne kojit zase po porodu (dokonce i po roce pauzy se to povedlo!). Ale nespoléhala bych na to.

Kojení kolem porodu

Těsně před porodem může dítě začít mléko odmítat – mění se jeho složení. Opět může dojít k dočasnému odstavu. Starší dítě často jako první pozná, že je porod za dveřmi ;-)

Pokud se dítě kojí i v den porodu, doporučuju ho nakojit hned na začátku. Kojení během kontrakcí totiž zesiluje jejich intenzitu. Později by to mohlo být pro vás už nesnesitelné. Na druhou stranu má prý kojící žena hladší průběh porodu.

Maminky často řeší, jak to prakticky provést s porodem – kde bude starší dítě a co jeho potřeba se kojit? Pokud rodíte v porodnici, můžete zvolit tzv. ambulantní porod (tzn. být tam jen na samotný porod). Další možností je zaplatit si nadstandardní pokoj, kdy s vámi může být jak starší dítě, tak tatínek. (Ale často ten pokoj nejde zamluvit dopředu, tak na to nespoléhejte.) Můžete taky kojit během návštěv na oddělení šestinedělí – bývají celodenní.

Náš nejstarší se kolem data porodu kojil méně (asi mu moc to jiné mléko nejelo), takže jsme to v pohodě zvládli i s třídenní přestávkou v kojení. Na návštěvách se totiž kojit nechtěl.

Po porodu můžete očekávat, že se starší dítě bude chtít kojit častěji, než dosud (příklady táhnou a asi si i bude chtít užít, že to zase teče :-))

Tandemové kojení

Jako tandemové kojení se označuje kojení dvou dětí – můžou to být dvojčata (ale ty teď nechme stranou), nebo různě staré děti. Zúžený význam slov mluví o kojení dvou dětí současně, v jeden okamžik.

Tohle současné kojení jsem nikdy nezažila (starší syn ho nechtěl), ale i tak se vám ho pokusím přiblížit.

Naprostá většina maminek z mého malého průzkumu (konkrétně 90 %) totiž zažila kojení dvou dětí naráz. Takže je potřeba s tím počítat.

Jak to tedy prakticky provést?

  • Jako první nechte dobře přisát miminko, a batole si pak samo najde vhodnou pozici na kojení.
  • Nebo si vemte batole do klína, na něj položte miminko, to nechte přisát, a pak se přisaje batole. (Tohle ale musí starší dítě chtít, rozhodně ho do toho nenuťte.)
  • Nebo můžete trochu nakojit jedno dítě, pak druhé dítě, pak zas to první a tak dále, dokud nejsou obě děti spokojené.
  • No anebo můžete kojit každé dítě úplně zvlášť – to byla naše cesta, protože starší syn se chtěl kojit stejně jako doposud a mít u toho mladšího nechtěl. Asi i záleží na věku dítěte – jiné to to bude s tříleťákem a jiné s rok a půlleťákem.

S tím souvisí i problematika žárlivosti.

Je tandemové kojení zárukou nežárlení?

No jak se to vezme:

  • Pokud dítě v těhotenství odstavíte a ani po porodu mu kojení neumožníte, žárlivost riskujete.
  • Pokud kojíte po většinu času obě děti současně, riskujete hádky o „lepší“ prso. Nebo o pořadí u kojení.
  • Pokud ale budete alespoň občas kojit každé dítě zvlášť, můžete naopak žárlení předcházet – kojené dítě vás má v tu chvíli jen samo pro sebe, je to jen váš moment.

„Děti mají i díky tandemu skvělý vztah“
(mamka, která kojila 4 roky tandemově)

Jak řešit uspávání kojením obou dětí?

V tomhle doporučuju vyhovět staršímu dítěti – nechte jej, ať je uspávání v jeho/její režii. Ale opět máte několik možností:

  • Obě děti tandemem nakojit.
  • Nakojit mladší dítě do uspání, pak nakojit starší.
  • Nakojit starší dítě, pak ho jen hladit a u toho kojit mladší dítě.
  • Každé dítě nakojit a uspat zvlášť. K tomu je dobré zapojit tatínka nebo zkusit se domluvit se starším na tichém hraní osamotě.

Vůbec zapojení táty je něco, co doporučuju natrénovat nejpozději v těhotenství – bude se vám to hodit v období únavy, kolem porodu i v šestinedělí.

„Fandím všem, kdo tandem kojí. Bez toho bych se asi zbláznila.“
(mamka, která kojí tandem 3,5 roku)

Ráda bych vás ještě upozornila na některé věci, které možná o tandemovém kojení nevíte:

Střídání prsou – Tak jako jedno dítě může preferovat jedno prso více, tak to může být i u druhého dítěte. Není neobvyklé, když má každé dítě to „své prso“ po celou dobu tandemového kojení.

Frekvence kojení – Většinou se častěji kojí mladší dítě, ale není výjimka, když se naopak častěji kojí to starší dítě. Tak ať vás to nepřekvapí ;-)

Pomoc s kojením mladšímu dítěti – Někdy je mléka příliš a miminko se u kojení až zalyká. Můžete využít tandemu a nejprve nabídnout mléko staršímu. Pak se vám mimís nebude topit.
Jindy má naopak miminko problém se přisát a mléko spustit. Můžete zkusit rozkojit prso se starším dítětem a pak teprve nabídnout prso mladšímu. Nebo se může starší začít kojit u jednoho prsu a teprve až když se mléko spustí, přiložit mimi k druhému prsu.

Pocity mámy, která kojí současně – Kojit dvě děti naráz může být fyzicky i psychicky nepříjemné. Pokud by to znamenalo, že máte chuť být zlá na starší dítě, zvažte oddělené kojení. Nechoďte přes svou hranici (to platí i pro kojení v těhotenství).

„Je to masakr :D“
(mamka, která 2 roky kojila děti s tříletým věkovým rozdílem)

Odstavení staršího dítěte

O rozsáhlé problematice samoodstavu vs. regulovaném odstavení bude samostatný díl tohohle  miniseriálu. Tandemové kojení v někom ale možná vzbuzuje dojem, že se to starší dítě kojí zbytečně dlouho, jen proto, že to vidí u sourozence.

Můj skromný průzkum (cca 100 respondentek) ukázal, že pokud bylo starší dítě odstaveno mámou, dělo se tak nejčastěji kolem dvou let jeho věku. (A to přibližně po půl roce tandemového kojení.)

Pokud ale bylo odstavení ponecháno na dítěti, odstavilo se kolem 4,5 roku – což naprosto odpovídá průměrné době samoodstavu dítěte, kojeného samostatně.

Nejčastější délka tandemového kojení byla mezi 1,5 a 2 lety.

Takže co si z toho vzít pro sebe? Pokud o tandemu uvažujete a zároveň chcete děti k odstavení nechat dospět samy, počítejte, že se starší dítě bude kojit do čtyř i více let.

Pokud je pro vás už tandemové kojení neúnosné, můžete zvážit kojení staršího dítěte jen po domluvě = kojení mu regulovat. Uleví se vám a nemusíte ho/ji hned odstavovat. Tímto způsobem kojila tandem cca čtvrtina maminek.

„Stojí to za to ♥“
(mamka, která kojila tandemově do šesti let staršího dítěte)

Pokud stojíte před rozhodnutím, jestli kojit své děťátko i když jste právě zjistila, že jste těhotná, radím vám, jděte do toho. Obzvlášť pokud je vašemu drobečkovi méně než jeden rok.

Možná vám gynekolog (nebo kdokoliv jiný) doporučí roční a starší dítě přestat kojit, ale vy se nenechte zastrašit, o nenarozené miminko se bát nemusíte (jak jsme si vysvětlili) a všechny výhody kojení batolete si můžete přečíst tady (v odkazu jsou tři články i se zdroji).

Do 18 – 24 měsíců se jedná totiž o předčasné odstavení dítěte. Pokud vám kojení v těhotenství nedělá potíže, nepřestávejte ;-)

Držím palce!

STAY COOL, ACT WARMLY!

P.S: Trochu jsem přeskočila pár dílů miniseriálu, ale taky se jich dočkáte. Jen jsem tohle chtěla sepsat, dokud si to pamatuju ;-)

První díl série o kojení, druhý díl, třetí díl, čtvrtý díl.

Lucie Machutová

Lucie Machutová

"Jsem zažraná máma tří prťavých gentlemanů (profesí architektka a taky hrdá žena svého muže). Ukazuju moderním mámám a tátům jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství."
Vyhmátla jsem pointy alternativních směrů výchovy a srozumitelně je předávám rodičům >>

Miminko teprve čekáte? Tak to se vám šikne Manuál prvorodičky >>
Ať vás mateřství nezaskočí ;-)

Podobné články

Komentáře

12 komentářů

  1. Lenka

    Moc diky za clanek. Mam 8 mes.syna a jsem v 5.mesici, kojim porad a protoze maly UM zatim odmita, asi kojit budu i nadale. Noci jsou unavne, ale verim, ze to za to stoji. Pokud se neodstavi sam, snad i obdobi kolem porodu zvladneme. Kluci budou presne 1 rok po sobe.

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Lenko, díky za reakci. Budou skoro jak dvojčátka :)
      Držím moc palce, ať vám kojení vydrží! Ono s tím UM totiž je práce ještě víc (nedovedu si představit v noci vstávat a jít rozmíchávat čerstvou dávku) ;-)
      Přeju krásné těhotenství a ať dělají radost!

      Odpovědět
  2. Petra

    Ďakujem za super článok, príde mi hlavne realistický, mnohé články píšu o tandeme príliš ružovo :)
    Dva týždne mám doma tandem, starší má o týždeň dva roky a ja mám veľa otázok (na mnohé som našla odpoveď tu). Len škoda, že som toto neobjavila pred pôrodom, riešim teraz situácie, ktoré tu opisujete, ktorým som mohla predísť – hlavne nočné spanie je pre mňa nočnou morou, starší spáva s nami, keď v noci vstávam k malej, budí sa a je nervózny (je zvyknutý, že som tam stále), nadránom už potom nezaspí. Neviem, či mám čakať, že to prejde samé alebo tomu môžem pomôcť, aby si zvykol, že sa do postele vrátim :)

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Petro díky a blahopřeju k miminku! :)
      U nás se to opravdu po pár týdnech zlepšilo a starší se už v noci nebudil. Můžete zkusit zapojit muže (pozor ale na jeho potřebu spánku, chlapi na to časté vstávání nejsou vybaveni hormony) – aby si lehnul na vaše místo, než se do postele vrátíte. Třeba jen na to ranní vstávání k miminku.
      Pokud to nejde, nebo by to synovi nestačilo, doporučuju zkusit mu říct, že jdete za sestřičkou a že za chvilku vrátíte, že může klidně spinkat. Já tohle dětem říkám od narození – třeba když jdu na záchod. I když spí, pošeptám to do tmy. Je to takové nepochopitelné, ale funguje to – když někdy zapomenu, hned se dítě vzbudí a hledá mě ;-) Tak za pokus nic nedáte.
      Anebo mu tam nechat svoje pyžamo kvůli vůni, přihrnout k němu svou peřinu, ať cítí teplo,…
      Ale věřím, že si zvykne, že se vždycky vrátíte a už se budit nebude. Každopádně ráno je kritické vždycky, pořídili jsme zatemňovací rolety, aby děti vydržely spát déle, než do svítání ;-)
      Držím palce!

      Odpovědět
  3. Ivet

    Děkuji za článek, aspoň jsem se ujistila že má intuice byla správná.
    V těhotenství lékař gyn. doporučoval ukončit kojení(kvůli větším nárokům na mé tělo) ale normálně jsme kojili dál až do dne porodu a pak hned zase v porodnici. Je fakt že jsem v těhu měla období kdy jsem se cítila vztek u kojení a tak jsme omezili, ale po pár týdnech jsme se zase vrátili a já zažívala i příjemné pocity.
    Kojím nyní tandemově 2 měsíčního a 2 leťáka a zvládáme to celkem v pohodě. Staršího lehce omezuji a vysvětluji,protože chce častěji a déle než je mi příjemné, no mohl by snad pořád :-) Zato nabízené mléko nikdy neodmítá, což se mi v náročných situacích i hodí :-) Miminko je spokojený cvalík, který využívá služeb staršího na odsávání rychle tekoucího mléka.
    Zatím jsme spokojená rodinka, starší je na malého milý a já funguji vcelku normálně za pomoci ochotného tatínka.
    Píšu hlavně proto že informací okolo tandemového kojení je málo a lékaři převážne od kojení v těhu nebo tandemové nedoporučují. Tak chci vzkázat, že to opravdu jde a nikomu to u nás neškodí, spíš pomáhá k pohodovější atmosféře.
    Jen si už dávám pozor u kojení na veřejnosti staršího, protože komentáře okolí mi už nebaví, manžel naštěstí situaci chápe a respektuje.

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Díky moc za krásnou zkušenost! ❤️
      Snad se začnou brzy i doktoři dovzdělávat a časem uznají, že při nerizikovém těhotenství není kojení problém…

      Odpovědět
  4. Nikamam

    Děkuji, děkuji, děkuji. Přesně tato slova jsem potřebovala číst. Cítím se teď statečnější. Pokud sestra u gynekologa bude mít prupovídky, řeknu jí, že jsem se radila s laktační, a že umělé mléko odmítá. Kojit budu dále! Díky vám

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Rádo se stalo! ❤️ Mám radost z každého takového neukončeného kojení!

      Odpovědět
  5. Karolina

    Ahoj, díky za skvely článek! Jsem těhotná ( 16 tt)a stále kojím 2,5 letou dceru . Pořád zvazují, jestli, kdy, a jak citlive odstavit…doufala jsem, že sama ztratí zájem, pokud mléka bude min – třeba ale tomu tak nebude, protoze očividne o mléko ji nejde, jen uklidnění na uspání a v noci. Zvažuji,jestli bude rozumne nechat ji jen poslední kojení na dobrou noc i po porodu, anebo lepší ukončit kojení uplne. Zkrátka – nemam v tom uplne jasno :D Opravdu pomáhá kojení staršího proti žárlivosti?

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Díky Karolino :)
      U nás to tak zafungovalo – starší si mě během kojení (taky jsme měli už jen večerní) nárokoval pro sebe a mladší bráška u toho nesměl být. Byla to jen naše chvilka. Po zbytek dne mu vůbec nevadilo, že kojím miminko (a je pořád u mně). Ale ty večerní rituály byly pro něj důležitý.
      Těžko říct, jestli to tak bude i u vás, každé dítě je jiné.
      Ale když to vezmeš čistě z pohledu dcery, bude kojení jako prostředek na uklidnění potřebovat po porodu ještě víc, než teď. Bude to pro ní období velkých změn.
      Já bych nepřestávala.
      Držím palce, ať si najdete cestu, která vám všem bude vyhovovat ;-)

      Odpovědět
  6. Tes

    Dobrý den, takže když uvažujeme o druhém mimi a nyní mame nekojeneho dvouletaka, muze se klidně i na 3 letech znovu kojit, když sám projeví zajem? Pochopila jsem správně?

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Dobrý den, velmi záleží na tom, jak dlouho se dítě nekojí a jak dlouho se kojilo do to doby. Děti sací pohyb můžou zapomenout, takže se na to nedá stoprocentně spolehnout ani po pár týdnech. Z otázky to chápu tak, že by se jednalo o více než rok nekojení a to už není pravděpodobné, že by se dítě kojit umělo. Zvlášť když se kojilo kratší dobu než dva roky.
      Pokud budete chtít, můžete využít alespoň benefitů mateřského mléka a nadbytečné (odstříkané) mléko můžete nabídnout staršímu například v hrnečku.

      Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články:

Kategorie

Tápete v některých pojmech?

Jukněte do TAHÁKU (nejen pro) ZAŽRANÉ MÁMY – zdarma v něm vysvětluju spoustu výrazů kolem výchovy a kontaktního rodičovství:

Přidejte se k nám!

Pokud si o tématech tohohle blogu chcete nerušeně popovídat se stejně naladěnými rodiči, vstupte do uzavřené skupiny STAY COOL, ACT WARMLY ♥

skupina STAY COOL, ACT WARMLY

Ještě víc najdete na Facebooku:

Můj Instagram: