Kojení 1. díl

Je to pár měsíců, co jsem přestala kojit. Po 4 letech a cca 4 měsících.

Né že bych tak dlouho kojila jedno dítě, taková borka nejsem, ale sešlo se to tak, že jsem neměla mezi dětmi pauzu. Kojila jsem v těhotenství a pak ještě půl roku oba najednou.

Teď pauzu mám. Ale za pár měsíců si dám pokračování, takže se dá říct, že kojení je v mém nynějším  životě stále přítomná věc. ;-)

Zažila jsem bezbolestné, bezpracné kojení staršího syna, které mě fyzicky vůbec neomezovalo. A zažila jsem i vydřené, vždycky problémové kojení mladšího syna, který se kojit správně nikdy nenaučil.

Kvůli staršímu jsem stravu nikdy nijak neupravovala, kdežto s mladším jsem si zažila protikvasinkovou dietu (spočívá především v naprostém vyloučení sacharidů).

Starší se běžně kojil 40-50 minut a já si u toho mohla číst nebo jen tak relaxovat. Kojení mladšího vyžadovalo minimálně dvě ruce a plnou soustředěnost, navíc se až do odstavení kojil pokaždé z obou prsou.

Vím, jaké to je, zažívat při kojení tu pravou mateřskou lásku, i jak vyčerpávající činnost to může být, když se nedaří.

A tak tu pro vás mám takový miniseriál článků o kojení

Dnes začneme letem světem. Snad si najde užitečné info maminka v očekávání, máma kojící půlroční dítě i zastánkyně dlouhodobého kojení.

Před začátkem kojení

Informace, informace, informace!

Často se setkávám s názorem, že když je kojení tak přirozená věc, není třeba se ho nějak speciálně učit. Bohužel to tak bývalo dříve, když byly holčičky od mala konfrontovány s kojícími ženami ve svém okolí a odkoukávaly to tak nějak přirozeně celé dětství a dospívaní.

V dnešní době je z kojení udělaná soukromá, až intimní záležitost mezi matkou a dítětem. Kojení na veřejnosti (tak aby bylo opravdu něco vidět) je stále vzácností. Tak kde jsme se to měly jako naučit?

S prvním synem jsem měla tak trochu kliku, že byl vynikající savec (a něco jako betonově tvrdé dvorce ho nerozházely), takže nám to šlo skvěle. Navíc jsem odjakživa hrozně návodů chtivá, takže jsem si komplet proštudovala tlusté desky o kojení, které na oddělení šestinedělí měli. (Bylo to fakt několik desítek stran – nechápu, kde na to šestinedělky mají vzít čas!)

Po zkušenostech s druhým synem ale už vím, že je třeba mít dostatek informací předem – hlavně jak vypadá správné a efektivní přisátí, jak si poradit s přílišným tokem mléka, nebo naopak s nedostatečným. Jaká pozice u kojení je ta nej (každému vyhovuje něco jiného, ale savčí pozice bývá nejdoporučovanější opravdovými odborníky).

Také doporučuju si zaplatit nějaký kvalitní kurz o kojení – často na ně zdravotní pojišťovny přispívají. (Za sebe můžu doporučit všechny kurzy od Aperio.)

A i když nechcete malovat čerta na zeď, rozhodně se v okolí porozhlédněte po kvalitní laktační poradkyni. Takové, se kterou si sednete i lidsky. Ať v momentě, kdy nastanou s kojením problémy, bez obav zvednete telefon a zavoláte jí. Nebo se alespoň domluvte se zkušenou kamarádkou – podpora je v počátcích to nejdůležitější. A ruku na srdce – jakkoliv může váš partner být milující a vstřícný, o kojení toho ví ještě méně, než vy ;-)

Tady si můžete přečíst příběh maminky, která se spolehla na to, že kojení je přirozená věc.

Začátky kojení

Jak si kojení doma zpříjemnit

První bojkot kojení

Kojení během zavádění příkrmů

Kojení kolem prvních narozenin

Kojení batolete

V 5. dílu seriálu se zmiňuju o specifičnosti tandemového kojení a kojení v těhotenství.

No, na to že tohle měl být jen takový krátký seznamovací článek na téma kojení, nějak se mi namnožil. :-D Tak díky za dočtení a můžete plynule pokračovat dalším dílem. ;-)

STAY COOL, ACT WARMLY!

(Buďte v pohodě a kojte! ;-))

Lucie Machutová

Lucie Machutová

"Jsem zažraná máma tří prťavých gentlemanů (profesí architektka a taky hrdá žena svého muže). Ukazuju moderním mámám a tátům jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství."
Vyhmátla jsem pointy alternativních směrů výchovy a srozumitelně je předávám rodičům >>

Miminko teprve čekáte? Tak to se vám šikne Manuál prvorodičky >>
Ať vás mateřství nezaskočí ;-)

Podobné články

Komentáře

4 komentářů

  1. Bětka

    Krásný článek, vnáší naději do situací, kdy člověk má chuť to zabalit a dát flašku. Je z něj cítit velká podpora, které se člověku často nedostane ani v porodnici, od laktační poradkyně nebo doktorky. Jen tak dál, Lucie, děláš to skvěle!!!

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Děkuju moc!
      Ta úleva, že je článek vnímán přesně tak, jak byl zamýšlen!…

      Odpovědět
  2. Zuzana Teplíková

    Luci, moc hezky napsané. Sama jsem zažila kojení obou dětí ( ne teda zároveň) a pokaždé to bylo jiné. Měla jsem obavy, že když se mi to se synem nedařilo a kojila jsem ho plně jen 3 měsíce a do 5 měsíců jen tak silou vůle, že s dalším dítětem to bude stejné. Naštěstí to s dcerou bylo úplně jiné a skvělé. Byla klidná, trpělivá a nevzdala to když mi z jednoho prsa neteklo zrovna takovým proudem jako z toho druhého, které jsem mívala plnější. Nakonec jsem ji kojila až skoro do jejích dvou let (ráno). A jsem za to ráda! Škoda, že tvé články a web nebyl už v roce 2009. Určitě by mi to moc pomohlo. Dnešní maminky se mají! Jestli si pořídím třetí mimčo :-D, budu tvůj web opakovaně projíždět od vrchu dolů a dodávat si tím sílu – kdyby třeba to kojení náhodou nebylo podle mých a miminkových představ! :-)

    Odpovědět
    • Lucie Machutová

      Děkuju Zuzi! ❤️
      Ne nadarmo se říká, že kojení je v režii dítěte… Některé děti s ním prostě problémy mají. A pak ta podpora mamince je fakt klíčová.

      Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články:

Kategorie

Tápete v některých pojmech?

Jukněte do TAHÁKU (nejen pro) ZAŽRANÉ MÁMY – zdarma v něm vysvětluju spoustu výrazů kolem výchovy a kontaktního rodičovství:

Přidejte se k nám!

Pokud si o tématech tohohle blogu chcete nerušeně popovídat se stejně naladěnými rodiči, vstupte do uzavřené skupiny STAY COOL, ACT WARMLY ♥

skupina STAY COOL, ACT WARMLY

Ještě víc najdete na Facebooku:

Můj Instagram: