Výbavička pro miminko – usnadnění, nebo komplikace mateřství?

Přípravy na narození dítěte se nám můžou pořádně prodražit. Často utrácíme peníze zbytečně – za věci, které nám mateřství neusnadní, naopak nám ho můžou i dost zkomplikovat.

Soustředíme se na výbavičku, hračky, nábytek, oblečky, kosmetiku… Zajímáme se o aktivity pro děťátko, plánujeme jeho socializaci a setkávání s jinými miminky – zkrátka k dětem přistupujeme jako ke zmenšeninám nás samotných – uvažujeme, co bychom ocenili my sami.

Ale děti nejsou jen menší dospělí. Rodí se s úplně jinými potřebami, než si často myslíme.

Například nedocení vybavení postýlky v pastelových tónech, protože do půl roku tyto barvy nerozlišují. Neocení ani houpátka, která se otáčejí ze strany na stranu, protože z našeho břicha znají především houpání nahoru-dolů. Stejně tak sebekrásnější kočárek jim nevoní jako maminka, takže je jim jedno, kolik práce nám dal jeho výběr.

To klíčové, co od nás totiž potřebují, nejsou věci a vybavení, ale naše tělofyzický kontakt s námi. A to nejlépe nepřerušovaný a co nejvíce skin on skin – tedy holá kůže na holou kůži.

To je uklidňuje, dodává jim pocit bezpečí, zklidňuje jejich tep, reguluje jim teplotu, harmonizuje zažívání, zpravidelňuje dech, snižuje hladinu stresových hormonů v krvi, uspává je i podněcuje k bělosti – podle toho co zrovna potřebují.

S fyzickým kontaktem děti vzkvétají, vyvíjejí se harmonicky, lépe prospívají, dokáží efektivněji trávit…

Dotek a fyzický kontakt není pro miminka jen příjemný bonus naší péče, ale přímo nutný předpoklad jejich zdravého vývoje.

Bez fyzického kontaktu s jiným člověkem lidské mládě zahyne – tak klíčový je pro naši existenci.

Tohle všechno se ví už dlouho (a proto konečně i u nás budou kojenecké ústavy zrušeny), ale nějak se to nedostalo do širšího povědomí veřejnosti.

Mateřské skupiny na internetu totiž nejsou plné dotazů „jak si doma zajistit klidné místo k mazlení s miminkem?“, ale spíš dotazů „co všechno koupit?“, „který kočárek je nejlepší?“ a „kde sehnat pletený mantinel do postýlky, sladěný s nebesy?“.

Tím že si ještě před porodem kupujeme všechny ty výrobky, které nás od dětí oddělují, začátky mateřství si komplikujeme. Jdeme tím proti přirozenosti a proti očekávání novorozeného dítěte. Děláme si rodičovství těžší, protože miminko se proti takovému počínání umí ohradit (a často to taky hlasitě dělá).

Co má ale nastávající maminka chystat, když se chce na příchod miminka připravit alespoň trochu? Jak najít tu zdravou míru příprav a zjednodušit si rodičovství na maximum, a zároveň si nepřipadat jako zpátečnický odmítač všeho nového?

To se dozvíte na mé přednášce Kontaktní rodičovství = jednodušší rodičovství, která se koná 19. 5. 2022 v 15:00 v rámci Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství na pražském výstavišti v Holešovicích.

Povíme si mimo jiné, jak naložit s pocitem, že žádný mateřský instinkt nemáme a netušíme tedy, co v prvních dnech po porodu dělat.

Lucie Machutová

Lucie Machutová

"Jsem zažraná máma tří prťavých gentlemanů (profesí architektka a taky hrdá žena svého muže). Ukazuju moderním mámám a tátům jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství."
Vyhmátla jsem pointy alternativních směrů výchovy a srozumitelně je předávám rodičům >>

Miminko teprve čekáte? Tak to se vám šikne Manuál prvorodičky >>
Ať vás mateřství nezaskočí ;-)

Podobné články

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články:

Kategorie

Tápete v některých pojmech?

Jukněte do TAHÁKU (nejen pro) ZAŽRANÉ MÁMY – zdarma v něm vysvětluju spoustu výrazů kolem výchovy a kontaktního rodičovství:

Přidejte se k nám!

Pokud si o tématech tohohle blogu chcete nerušeně popovídat se stejně naladěnými rodiči, vstupte do uzavřené skupiny STAY COOL, ACT WARMLY ♥

skupina STAY COOL, ACT WARMLY

Ještě víc najdete na Facebooku:

Můj Instagram: