[Dopis]: Vysvětlení pro babičky

Tenhle článek píšu pro babičky a prababičky, které jsou z dnešního způsobu výchovy dětí tak trochu rozčarované:

Máte pocit, že skoro nic, co jste jako mámy dělaly, není vašim snachám, dcerám a vnučkám dost dobré? Taky vás rozčiluje nějaká z následujících věcí? Začíná to už porodem:

Chlap byl u porodu!

Nedokážete si představit, mít manžela u porodu, protože byste si nepřály, aby vás v takové situaci viděl? Vězte, že tak jak porod probíhal dříve, to už dnes nevypadá. Na porod mnohé ženy rády vzpomínají a pro ty šťastnější byl krásným zážitkem. A kdo by nechtěl se svým nejmilejším sdílet nejkrásnější chvíle v životě? Slovy mého muže: „Moje žena rodí mé první dítě – kde jinde na světě bych měl být, než u ní?!“

Navíc mnozí tatínkové jsou u porodu opravdu užiteční a mamince hodně pomáhají. A pokud porod neprobíhá úplně ideálně, opět je podpora blízké osoby velmi vítaná.

Mají dítě v manželské posteli!

Chápu, že máte o to maličké strach. Ale bát se nemusíte. Tak jako se za vás doporučovalo třeba spaní na břiše (o kterém se dneska ví, že je to nejrizikovější poloha z hlediska náhlého úmrtí kojence), tak i poučka, že dítě má spát v tichu a o samotě, je překonaná. Nejlépe děti prospívají, pokud od narození můžou být co nejvíce v kontaktu s matkou. Žádná máma při smyslech své dítě nezalehla. (Rozptýlím i další obavy kolem společného spaní.)

Nepůjčili mi miminko na procházku s kočárkem!

Jistě vás mrzí, že nemůžete čerstvé (pra)vnouče ukázat širokému okolí. A na vožení jste se těšila celé těhotenství snachy/dcery/vnučky. Ale ona vám to nedělá naschvál. Některé děti prostě v kočárku první měsíce být nechtějí – necítí tam to maminčino teplo a bezpečí. Určitě byste nechtěla jezdit s plačícím miminkem. A proč mu tedy nedají dudlík, vysvětluju tady. Vaše chvíle ale ještě přijde – za pár týdnů nebo měsíců bude dítě v kočárku rádo. ;-)

Kojí dítě, kdykoliv si zamane!

Říká se tomu kojení na požádání a je to vlastně úplný opak toho, co jste zažila vy – kojení v tříhodinových intervalech. Určitě mi dáte za pravdu, že že kojení je pro děti ta nejlepší výživa. No a aby mohlo být dítě úspěšně kojeno a maminka „nepřišla o mléko“, je takové kojení kdykoliv a jakkoliv dlouho, nejlepší.

Děti se rodí vybavené instinkty, díky kterým vědí, kdy se kojit. Když jim do toho nebudeme zasahovat (a intervaly mezi kojením uměle prodlužovat), budou skvěle prospívat a umělé mléko nebude vůbec potřeba.

Používají látkové pleny, blázni!

Co byste za papírové pleny tehdy dala! Jenže moderní látkové pleny už nejsou tak uživatelsky nepříjemné. Už se ví, že není třeba je pořád žehlit či mandlovat. Nežijeme v hospodářstvích společně se zvířaty, naše domy jsou téměř sterilní. Už nám tolik nemocí nehrozí. Navíc máme pračky a sušičky. (Muset pleny vyvařovat v hrnci, nepoužíváme je taky!)

Hodně maminek zajímá životní prostředí a to je těmi „papírovými“ plenami enormně zatěžováno (ony jsou totiž především z plastu).

No a v neposlední řadě látkové pleny prospívají pokožce miminka – jsou na rozdíl od papírových prodyšné. Jo a svrchňáčky, které za vás byly gumové (takže neprodyšné), se dnes používají vlněné, flísové nebo s PUL zátěrem (pod kterým se dítě nezapaří).

Pořád tahají miminko v šátku!

Máte strach o jeho záda? Bojíte se, že je bude mít křivá, když se pořádně nenatáhne na rovné podložce? Nemusíte mít strach – pokud je miminko nošeno v ergonomické poloze (vizte obrázek), je to pro něj dokonce prospěšné. Jeho kyčle jsou v té nejlepší pozici pro správný vývoj (a překonané široké balení není potřeba).

vysvetleni-pro-babicky

Bojíte se, že se tím miminko rozmazluje? Nemusíte – rozmazlit kojence prakticky nejde. Čím více bude dítě nošené a bude zažívat bezpodmínečné přijetí ze strany rodičů, tím samostatnější bude v pozdějším věku. Já vím, že vám tvrdili něco jiného, ale to se nedělo jen ve výchově dětí.

Nedávají kojenci napít čaje!

Bojíte se, že bude mít miminko žízeň? Nemusíte – pokud je kojené na požádání, je hydratované správně. Mateřské mléko má proměnné složení a díky přenosu informací ze slin dítěte, se matky organismus dozví, jak syté mléko vyrobit.

Vy jste láhev s čajem dávala, protože by vám zřejmě dítě do dalšího intervalu kojení nevydrželo. A pokud bylo na sunaru, v letních vedrech mohlo opravdu trpět nedostatkem tekutin.

Posazují dítě na nočník od narození!

Pokud vaši mladí praktikují bezplenkovku (bezplenkovou komunikační metodu), opravdu umožňují dítěti čůrat a kakat do nočníku, klidně už od narození. Ovšem neposazují ho na něj, ale drží ho v klubíčku nad ním. Tato poloha je pro dítě bezpečná a prospěšná – pomáhá s prdíky. Pokud vás metoda zajímá víc, mám tu pro vás hned několik článků.

Nekoupili stojícímu dítěti pevné boty!

Možná jste si i všimla, že ani dítě nevodí za ruce a neposazovali ho. Všechno to má stejný důvod – fyzioterapeuti doporučují nechat vývoji dítěte přirozený průběh a neurychlovat ho. Nepomáhat dětem.

Stejné je to i s nožičkami – pokud by byla vyvíjející se noha sevřená v pevné botě, neměla by příležitost se sama přirozeně zpevnit. Nejvíce svaly v noze a jejich klenby posílí, pokud se budou moci volně pohybovat – ideálně úplně bez bot. A to na začátcích chůze i kdykoliv potom. Říká se tomu barefoot a tady se něm dozvíte víc.

Kojí školkové dítě

WHO a Česká pediatrická společnost doporučují kojení do do dvou a více let dítěte. Kojení starších dětí s sebou nese spoustu výhod pro dítě i matku. A třeba posílení imunity se ve školkovém věku hodí, ne?

To že se vaše vnouče kojí ještě ve třech čtyřech letech neznamená, že je závislé na prsu. Znamená to pouze to, že jeho máma ho pravděpodobně nechává dospět k samoodstavu (který pro vaši informaci nastává průměrně ve čtyři a půl letech).

To, jak dlouho bude své dítě kojit, by si měla každá maminka určit sama – tak, aby to vyhovovalo jí i jejímu dítěti. Podpořme je v jejich rozhodnutích a neodsuzujme je za ně.

Nedopřejí dětem sladkosti!

Chápu, že bonbony a lízátka pro vás k dětství tak nějak patří. Dnešní mámy si ale často uvědomují, jak problematická je nadměrná konzumace cukru. (A sladkosti tohoto typu nejsou nic jiného, než cukr, barvivo a aroma.) Na cukru má většina populace vytvořenou závislost. Bohužel.

A protože to, co dítě do tří let jí, ovlivňuje jeho zdraví i v daleké budoucnosti, chtějí maminky své děti před touhle zbytečnou složkou potravy uchránit co nejdéle. Naprostá většina maminek uvítá pro své děti místo toho čerstvé i sušené ovoce, kvalitní vysokoprocentní čokoládu, ovocnozeleninové smoothie, dřeně ze zralého ovoce, apod. (Pozor, „čokoládoví“ zajíčci a Mikulášové nemají s kvalitní čokoládou nic společného!)

Nechtějí děti vychovávat!

Možná vám snacha/dcera/vnučka řekla, že praktikují Nevýchovu. Nebo vám přijde, že s dítětem nějak moc diskutují. Pořád se ho ptají na názor a vůbec nic mu nezakazují. Nebojte, nechtějí mít z dětí chuligány nebo spratky. Není to tak, že by byli líní a lhostejní. Naopak!

Pravděpodobně investovali nemalé prostředky do toho, aby jejich děti jednou byli skvělí dospělí, báječní lidé. Jen k tomu zvolili jinou cestu, než vy. Snaží se z dětí vychovat slušné lidi, ale zároveň u toho nepotlačit jejich sebevědomí a udržet si s nimi skvělý vztah teď v dětství, i v pubertě a až do dospělosti. Věřte, že nejedna babička (po tom, co se s Nevýchovou seznámila) zalitovala, že něco takového neznala už se svými dětmi ;-) Inspirujte se od nich, jak se dá s dítětem také jednat.

To nejdůležitější na závěr:

Vaše děti vás milují, nic vám nevyčítají a to, že vychovávají své děti jinak, než jste to dělali vy, neznamená, že si vás neváží!

Chtějí pro své děti to nejlepší, stejně jako vy!

Maminky, tchyňky, babičky a prababičky, děkujeme, že jste z nás vychovaly takové skvělé lidi! Neměly jste to vůbec snadné a nikdy vás za to nepřestaneme obdivovat!

Nechte nás, prosím, jít naší cestou a respektujte náš styl výchovy. Děkujeme ze srdce ♥

STAY COOL, ACT WARMLY!

(pojďte s dobou a buďte kontaktní :-)

Lucie Machutová

Lucie Machutová

"Jsem zažraná máma tří prťavých gentlemanů (profesí architektka a taky hrdá žena svého muže). Ukazuju moderním mámám a tátům jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství."
Vyhmátla jsem pointy alternativních směrů výchovy a srozumitelně je předávám rodičům >>

Miminko teprve čekáte? Tak to se vám šikne Manuál prvorodičky >>
Ať vás mateřství nezaskočí ;-)

Podobné články

Komentáře

2 komentářů

    • Lucie Machutová

      Díky! :-)

      Odpovědět

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *