Rozhovor s Apacheee: „Šátek nám dal volnost“

Jak vidí nošení dětí a šátky vůbec blogerka, fotografka a maminka dvou chlapečků Veronika Vavrincová alias Apacheee, která vyzkoušela desítky šátků? Vyzpovídala jsem ji pro vás v nejnovějším článku.

Verču znám díky omalovánkám pro dospělé. Její obrázky mají nádhernou atmosféru (Najdete je až úplně dole na jejím instagramu ;-)) Nově se také věnuje rodinnému fotografování – sledovat ji můžete na Facebooku nebo Instagramu.

Povídaly jsme si spolu ale především o šátcích, protože se stala jejich testerkou a recenzentkou.

– Verčo, na tvém Instagramu máš krásnou galerii šátků na nošení dětí, na tvém blogu k nim máš navíc i recenze. Říkala jsi, žes jich ale vyzkoušela ještě mnohem víc.

Ano, tak k sedmdesátce – šátky, se kterými jsem spokojená nebyla, jsem nehodnotila. Vyzkoušela jsem většinu značek na českém trhu. Ty co mám na Instagramu patří k těm nejlepším.

– Jak jsi se k testování šátků dostala?

První firmu (Loktu She) jsem oslovila sama – zeptala jsem se jich, jestli nemají půjčovnu, protože jsem uvažovala o koupi šátku od nich. A protože se jim líbily fotky na mém blogu, tak mi ho půjčili výměnou za recenzi a fotky. A pak se to už tak nějak začalo nabalovat samo.

Loktu She – Navis Amphitrite

– Nosila jsi i prvního syna v šátku?

S Eliáškem jsme začali v půl roce s nosítkem. K tomu nás dohnala nutnost: Když xtá procházka skončila tak, že jeden vezl prázdný kočárek a druhý táhnul dítě v náručí, řekli jsme dost a pořídili nosítko.

Když jsem zjistila, že se mi nošení líbí, říkala jsem si, že chci s druhým dítětem zkusit šátek.

– Kde ses učila vázat šátek? Hodně lidí se toho bojí – začít…

Je to jenom o cviku. Já jsem se učila vázat z videa – od Vonzino. Ona to má tak hezky vysvětlený a působí mile. Pak když jsem potkala někoho, kdo šátkoval, taky mi pomohl poupravit nějakou techniku vázání a tak.

– Je vůbec s nějakým šátkem reálný navázat a jít? Nemuset řešit dotahování?

Podle mě to je reálný – měla jsem jich takových hodně. Ale hodně to bude tím, že jsem většinou vázala s kroužkem, ten drží líp, než uzel. Přijde mi to i hezčí – třeba pod mikinou není ten mravenčí zadek. :-D

– Dají se kroužky použít na všechny šátky? Nejsou třeba materiály, který v tom prokluzujou?

Ty kroužky mají různé velikosti. Třeba na šátky Dekka jsem si musela pořídit větší velikost, protože jsou ty jejich šátky nadýchaný a vysokogramážní, už jsem tu látku do toho kroužku neprotáhla.

Dekka – Tilia Chris

Ale co se prokluzování týče – trošičku prokluzovaly hedvábné šátky od Sestrice, ale nic hroznýho, to bych ani neuváděla jako výtku.

– Tak to zní dobře! Na co koukáš ty, když vybíráš šátek? Co je pro tebe důležitý?

Prvním bodem je pro mě vzhled (v tomhle jsem asi typická ženská :-D). Šátek, který by mi nepřišel hezký, bych nenosila, i kdyby byl sebelepší. Trh je teď tak široký, že se dá bez problémů najít šátek, který ti sedne jak vzhledově, tak vlastnostmi.

Pak jsem koukala na nosnost – když začal být Tobiášek těžší.

– A do kolika kil jsi v šátku nosila?

On má tu váhu už hrozně dlouho stejnou. Posledně, když se nosil, měl nějakých jedenáct kilo.

– A vždycky na břiše?

Mně se na tom břiše líp nosí, je mi to pohodlnější. A líbí se mi, že člověk má s tím dítětem víc kontakt. A i moje děti jsou radši na břiše.

Dekka – Elementy Nikos

– Našim dětem se líbilo, že na zádech přes rameno vidí, co dělám.

Já si myslím, že ty časy na zádech u nás ještě přijdou. Tobiášek má teď období, kdy je radši sám.

Když teď jedeme na výlet a vím, že se bude nosit jen chvíli, beru nosítko, protože ta manipulace je s ním jednodušší. Člověk udělá cvak cvak a dítě je venku z nosítka.

– Jaké máte?

Máme Tulu Toddler. Když byli kluci menší, nosili jsme hodně v Ergo Baby – já mám mrňouse, takže nám vydrželo dlouho.

– Ještě zpět k šátkům – který pevný šátek bys doporučila pro novorozence?

Strašně příjemná mi pro novorozence přišla Moisha Herbejo Rosé – ten mi pro ně přišel úplně úžasný, jak byl měkoučký. Ale dostal se ke mně už hodně zanošený.

Moisha – Herbejo Rosé

Každopádně bych pro novorozence nedoporučovala něco strašně tlustýho, co se špatně váže. Například 100% bavlna v nízké gramáži bude fajn.

Já chtěla šátek na celé nosící období, což splňoval můj první šátek Lenny Lamb Colors of Fantasy perfektně.

– Je něco, na co si dát pozor při koupi šátku z druhý ruky? Já ho tenkrát tak koupila právě kvůli zanošenosti, ale dál jsem nic neřešila.

Určitě bych chtěla vědět, jak se ten člověk o šátek staral – jestli ho pral v prášcích bez rozjasňovačů a nedával tam aviváž. Tím ten materiál může dost trpět.

– Jak dlouho tak trvá zanošení nového šátku?

Nové šátky jsem měla jen dva Lenny Lamby a ty byly od začátku fakt příjemný. Tak dvě nošení to zabralo, mezi tím jsem je vánočkovala.

Lenny Lamb – Snowqueen

– To je dobře, že takový šátky ted´ už jsou! Kdybys ted´ kupovala nový šátek, troufla by sis na dálku říct, jestli ti bude sedět?

Asi bych si troufla s tím, že kdybych se sekla, poslala bych ho dál. Ale vyzkoušení je určitě lepší.

– Jak se dá nejrychleji poznat, že to není ono a potřebuju jiný šátek?

Já jsem spíš intuitivní typ, prostě to cítím, že mi nevyhovuje. Ale obecně mi nevyhovuje, když se šátek složitě váže – to znamená, že se musí strašně moc dotahovat, vůbec neklouže. A pak když se povoluje v úvazu. Což je blbý zvlášť u těžšího dítěte.

– Takže prostě navážeš a hned víš, jestli ti sedí?

Jo, většinou jo. U některých šátků se nedá říct, který je lepší a který horší – jsou prostě jiné. Ale když jsem vázala poprvé, samozřejmě jsem vůbec netušila, co mi sedne. To přišlo až časem.

– Takže ideálně u někoho pár značek vyzkoušet. Co ty vidíš jako největší výhodu šátku?

Volný ruce a kontakt s tím dítětem. A plus některý děti jsou neodložitelný (náročňátka), tak ty jsou u mámy v šátku spokojený. Z břicha na břicho. Je to pro ně přirozený.

– Už jsi se ve svém okolí setkala s nějakým dítětem, které naopak nechtělo být nošené v šátku?

Slyšela jsem o tom, ale neznám nikoho takovýho osobně.

– Já to taky vždycky mám jen z doslechu… Změnilo se nějak vaše rodičovství tím, že jste začali nosit?

Od tý doby, co se Eliášek začal nosit v nosítku, byly procházky v pohodě. Lidi si na nás přestali ukazovat. :-D

A i jsme se mohli vrátit k tomu způsobu života jako za bezdětna. Máme velkýho psa, tak jsme vždycky rádi trávili hodně času v lese. Což v Prachovkách jde s kočárkem dost blbě. Takže nám šátek dal takovou volnost v tom, kam můžeme jít.

Loktu She – Rhododendros Cloud

A určitě jsem nošení pak ocenila, když se narodil Tobiášek. Měla jsem pro Eliáška volný ruce a nemusel být omezovaný – Tobi spal v šátku.

– Je něco, co bys vzkázala maminkám, které uvažujou o šátku?

Myslím, že neexistuje člověk, který by se nenaučil vázat šátek. Je to jen o tom cviku. Dneska je tolik videí, jak uvázat pevný šátek… A těch nosících skupin je taky hodně. Takže je ideální toho využít. Sejít se s kýmkoliv, kdo už něco navázáno má. Nejvíc ti pomůže, že tě někdo povzbudí. Takže hlavně se nebát si říct někomu o pomoc.

Děkuju za rozhovor! :-)

V jednom ze starších článků se dozvíte, co se na nošení dětí líbí nám s manželem.

STAY COOL, ACT WARMLY!

Lucie Machutová

Lucie Machutová

"Jsem zažraná máma tří prťavých gentlemanů (profesí architektka a taky hrdá žena svého muže). Ukazuju moderním mámám a tátům jak zůstat cool a zároveň věnovat svým dětem hřejivou náruč kontaktního rodičovství."
Vyhmátla jsem pointy alternativních směrů výchovy a srozumitelně je předávám rodičům >>

Miminko teprve čekáte? Tak to se vám šikne Manuál prvorodičky >>
Ať vás mateřství nezaskočí ;-)

Podobné články

Komentáře

0 komentářů

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější články:

Kategorie

Tápete v některých pojmech?

Jukněte do TAHÁKU (nejen pro) ZAŽRANÉ MÁMY – zdarma v něm vysvětluju spoustu výrazů kolem výchovy a kontaktního rodičovství:

Přidejte se k nám!

Pokud si o tématech tohohle blogu chcete nerušeně popovídat se stejně naladěnými rodiči, vstupte do uzavřené skupiny STAY COOL, ACT WARMLY ♥

skupina STAY COOL, ACT WARMLY

Ještě víc najdete na Facebooku:

Můj Instagram: